576 434 192

Opony samochodowe- jak o nie dbać?

Opony samochodowe- jak o nie dbać?


Opony samochodowe to jedyny element naszego pojazdu, który ma kontakt z podłożem. Są częścią systemu amortyzującego, a także utrzymują ciężar całego samochodu, dlatego są szczególnie narażone na zużycie i liczne uszkodzenia. Z tego powodu warto poznać kilka zasad na temat tego, jak dbać i konserwować opony samochodowe, by zadbać o ich estetykę i dobry stan techniczny.

W pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na stan bieżnika samochodowego. Wysokość nie powinna być mniejsza niż 1,6 mm. Jest to szczególnie ważne ze względu na bezpieczeństwo. Odpowiednia głębokość rowków bieżnika pozwala na odprowadzenie wody, co z kolei przekłada się a dobrą przyczepność opon i skuteczne hamowanie.

Kolejnym ważnym punktem jest zadbanie o odpowiednie ciśnienie w oponach naszego samochodu. Zbyt niskie ciśnienie może zwiększyć ryzyko uszkodzenia opony, a zbyt wysokie skrócić okres jej trwałości. Ciśnienie ogumienia pojazdu należy kontrolować przynajmniej raz w miesiącu i przed każdą podróżą. Warto pamiętać, że informacje dotyczące zalecanego ciśnienia znajdziemy w schowku przy fotelu kierowcy, w instrukcji obsługi pojazdu bądź na wewnętrznej stronie klapki wlewu paliwa. Co ważne, ciśnienie zawsze sprawdzamy na zimnych oponach.

Powodem uciekającego ciśnienia z opon mogą być nieszczelne zawory. Ich głównym zadaniem jest utrzymanie odpowiedniego ciśnienia  w oponie. Podczas jazdy zawór podlega także siłom odśrodkowym i wygina się, co może prowadzić do ujścia powietrza. Na uszkodzenia szczególnie narażone są zawory gumowe, które najbardziej popularne są w samochodach osobowych. Przy wulkanizacji warto poprosić specjalistę o kontrolę i ewentualną wymianę zaworów, która kosztuje zaledwie kilka złotych, a niekiedy może okazać się kluczowa dla naszego bezpieczeństwa.

Międzysezonowa wymiana opon jest idealną okazją do skontrolowania ich stanu. Jeżeli wszystko wskazuje na dobry stan techniczny, powinniśmy zadbać o ich konserwację i odpowiednie przechowywanie. Pomocne mogą okazać się różnorodne środki chemiczne chroniące ogumienie przed działaniem czynników zewnętrznych. Warto postawić na dobrej jakości produkty, które można znaleźć tutaj: https://www.amjoil.pl/. Mają działanie chroniące przed matowieniem, pękaniem i promieniami UV. Mimo to, pierwszorzędnie należy dokładnie umyć opony, na przykład, za pomocą letniej wody i łagodnego płynu do mycia naczyń. Przed przechowywaniem upewniamy się, czy są one całkowicie suche. Opony przechowywane na zewnątrz przykryjemy plandeką chroniącą przed słońcem, natomiast jeśli przechowujemy opony wewnątrz, zadbajmy o odpowiednią temperaturę i wilgotność. Ważny jest też sposób, w jaki je przechowujemy. Nie zaleca się kłaść ich bezpośrednio na ziemi. Zamiast tego można umieścić je na palecie lub zawiesić na hakach do opon. Co istotne, wieszamy tylko zamontowane opony. Niezamontowane mogą się odkształcić.

Po przechowywaniu należy dokładnie obejrzeć opony. Dobrym pomysłem będzie oddanie ich pod lupę specjalisty, by profesjonalnie określił ich stan techniczny. Opony zużyte i nienadające się do ponownego użycia oddajemy do recyklingu.

Okres żywotności opon samochodowych jest bardzo zróżnicowany. Wpływa na niego wiele czynników, między innymi, warunki atmosferyczne, warunki drogowe, sposób przechowywania oraz pierwotna jakość. Kierowcy powinni postępować zgodnie z zaleceniami producenta przy wymianie opon, a te użytkowane dłużej niż pięć lat oddawać co rok do przeglądu u specjalisty.