576 434 192

Czym się różni olej syntetyczny, półsyntetyczny i mineralny?

Czym się różni olej syntetyczny, półsyntetyczny i mineralny?

Olej silnikowy jest jednym z kluczowych czynników decydujących o stanie technicznym naszego silnika dlatego jego wybór jest jedną z najważniejszych decyzji przed którą stoi każdy kierowca. Niezależnie od tego czy nasz samochód jest stary, czy nowy to właśnie olej silnikowy wpływa na efektywność silnika, jego awaryjność, a często nawet za zużycie paliwa. W jaki sposób wybrać odpowiedni typ oleju silnikowego do swojego samochodu? Czym różni się olej syntetyczny od półsyntetycznego i mineralnego?


Obecnie w ofercie producentów znajdziemy trzy rodzaje olejów: syntetyczne, półsyntetyczne, i mineralne. Ich główną różnicą jest tzw. baza olejowa, czyli podstawowy składnik, dodatkówi uszlachetniające oraz proces produkcji. W procesie rafinacji naftowej powstają oleje mineralne, natomiast syntetyczne wytwarzane są z komponentów bazowych na zasadzie łączenia poszczególnych związków chemicznych. Z mieszanki obu rodzajów oleju powstają tzw. półsyntetyki.


Oleje syntetyczne nie tracą swoich właściwości mimo spadku temperatury. Dzięki temu, że nie gęstnieją nie musimy martwić się o rozruch silnika zimą. Ze względu na swoją niską lepkość oleje syntetyczne bardzo dobrze, równomiernie rozprowadzają się po wszystkich częściach silnika, więc uważane są za oleje najwyższej jakości. Są jednak olejami najdroższymi i ich stosowanie zaleca się głównie w samochodach nowych lub z niewielkim przebiegiem.


Oleje mineralne zawierają w swym składzie siarkę, węglowodory oraz inne substancje, których nie da się wyeliminować w procesie rafinacji, dlatego cechują się wyższą lepkością i są uważane za oleje najgorszej jakości. Na wybór tego oleju najczęściej decydują się kierowcy, których samochody mają bardzo wysoki przebieg, ponieważ konieczność częstego dolewania oleju jest większa, a co za tym idzie kupowanie oleju syntetycznego, który jest dużo droższy niż olej mineralny, jest bardzo kosztowne. Musimy jednak zadbać o odpowiednie dobranie środka smarującego zalecanego przez producenta samochodu.


Olej półsyntetyczny jest rozwiązaniem pośrednim. Pozwala on na eksploatację samochodu, która nie grozi jemu stanowi technicznemu bez konieczności ponoszenia nadmiernych wydatków. Jeżeli posiadamy samochód ze średnim przebiegiem i nie chcemy inwestować w olej syntetyczny to właśnie olej półsyntetyczny będzie najlepszym wyborem.

Przy wyborze oleju warto nie tylko zwrócić uwagę na opis samego oleju, ale przede wszystkim na zalecenia producenta, a przy kupnie nowego oleju, o ile jest to możliwe, skorzystać z pomocy specjalistów.