576 434 192

Leasing a wynajem - jaka jest różnica?

Leasing a wynajem - jaka jest różnica?

Leasing i wynajem to często mylone pojęcia - i choć są do siebie zbliżone, to czasami całkiem niesłusznie używa się ich zamiennie. W artykule rozwiejemy wątpliwości dotyczące tego tematu!


Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest leasing, a czym wynajem długoterminowy. Podstawową różnicą między nimi jest możliwość wejścia w posiadanie. Jeśli zdecydujesz się na leasing auta, będziesz musiał podpisać umowę z firmą leasingową, a po spłacie ostatniej raty, wykupić - bądź nie - samochód. Wynajmując pojazd, nie będziesz go mógł odkupić, kiedy nastąpi koniec umowy. Tym samym nigdy nie staniesz się jego właścicielem. Jedna i druga opcja ma swoje wady i zalety, o których piszemy poniżej.

Leasing
W tym przypadku musisz pogodzić się z wysokimi opłatami na początku trwania umowy. W trakcie wynajmu będziesz zobowiązany m.in. do przeprowadzania przeglądów, utrzymania auta, płacenia składek ubezpieczeniowych. Ogólnie rzecz biorąc, decydując się na leasing, musisz liczyć się z kosztami i obowiązkami, jakie spoczywałyby na Tobie, gdybyś był pełnoprawnym właścicielem samochodu. Plusem takiego rozwiązania jest możliwość wykupu auta za atrakcyjną cenę po zakończeniu umowy.

Wynajem długoterminowy
Wynajmując samochód, opłaty są zdecydowanie mniejsze, niż w przypadku leasingu. Omijają Cię początkowe koszty i obowiązki, wynikające z dbania o stan pojazdu. Minusami wynajmu mogą być ograniczenia, w tym limit kilometrów nakładany przez firmę wynajmującą. Po końcu trwania umowy nie musisz kupować auta, a im dłuższy czas wynajmu, tym atrakcyjniejsze ceny usługi.


Nie można jednoznacznie stwierdzić, która z tych opcji jest korzystniejsza. Zależy to od osobistych preferencji kierowców. Przedsiębiorcy, którzy nie chcą nabywać samochodu i zależy im na niskich kosztach utrzymania, wybiorą wynajem długoterminowy. Z kolei nad leasingiem warto zastanowić się, gdy i tak planujemy kredyt na samochód.