576 434 192

Jak dbać o lakier samochodu?

Jak dbać o lakier samochodu?

Bez względu na porę roku należy odpowiednio zadbać o karoserię naszego samochodu, by zabezpieczyć ją przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Powłoka lakiernicza to niewątpliwie jeden z najważniejszych elementów naszego samochodu. Chociaż dla wielu jest to tylko element dekoracyjny, mający wyróżniać auto od innych, to jej głównym zadaniem jest jednak chronienie karoserii. To właśnie lakier chroni nasze auto przed korozją czy zadrapaniami, ale przede wszystkich przed działaniem środowiska naturalnego.


Co wpływa na niszczenie lakieru?

Pod wpływem wysokich temperatur lakier się rozszerza, a pod wpływem niskich – kurczy się. To powoduje stałe odkształcanie się oraz osłabienie jego struktury. To może sprawić, że np. Podczas opadów gradu, pod wpływem uderzeń, mogą powstać mikropęknięcia. Najbardziej niebezpiecznym czynnikiem zewnętrznym są jednak promienie słoneczne. Pod ich wpływem lakier się kruszy oraz łuszczy. Zimą, negatywne działanie ma również sól drogowa, a drobne kamyczki i asfalt, który wówczas najbardziej ulega niszczeniu, może stworzyć odpryski lakieru, a w najgorszym przypadku doprowadzić do pęknięcia szyby czołowej.

Środki specjalistyczne

Możemy wyróżnić dwie grupy produktów. Pierwsza z nich to środki, służące ogólnej poprawie wyglądu karoserii np. nabłyszczeniu czy ochronie przed promieniami UV. Druga grupa to chemia przeznaczona do usunięcia konkretnego skutku np. usunięcia rys lub pozostałości owadów. Należy jednak pamiętać, że jedynie regularna pielęgnacja zabezpieczy lakier i stworzy odpowiednią warstwę ochronną.

Mycie

Zanim przystąpimy do pielęgnacji karoserii trzeba pamiętać o dokładnym umyciu samochodu i najlepszym wyborem byłaby myjnia bezdotykowa. Strumień wody pod dużym ciśnieniem zapewnia dotarcie do najmniejszych zakamarków. Myjąc auto warto też umyć podwozie, by usunąć zalegające zabrudzenia np. sól drogową. Jeśli nie mamy dostępu do takiej myjni można wykorzystać szampony przeznaczone do użytku własnego. Najlepszą propozycją będą środki z pianą aktywną, które nakłada się za pomocą gąbki lub ściereczki z mikrofibry. Myjąc, należy pamiętać, czy w ściereczce nie zebrały się jakieś zanieczyszczenia, ponieważ mogłyby one zarysować powierzchnię lakieru. Do usunięcia trudniejszych zabrudzeń można użyć glinki, którą delikatnie ściera się brud. Na koniec wszystko spłukujemy i pozostawiamy samochód do wyschnięcia.

Polerowanie

Jeżeli na lakierze powstały głębsze zarysowania warto oddać auto do warsztatu, w którym przy użyciu specjalistycznej polerki uda się je usunąć. Trzeba jednak liczyć się z tym, że taka usługa jest dość kosztowna, dlatego najpierw warto spróbować usunąć zarysowania samemu. Tak naprawdę potrzebne nam będą środki chemiczne oraz pad do polerowania. W zależności od tego jaki efekt chcemy osiągnąć powinniśmy wybrać odpowiednią politurę. Polerowanie nie jest skomplikowanym procesem, ale jest dość czasochłonne. Wszystko należy robić z wyczuciem, ponieważ zbyt mocne dociskanie może spowodować zbyt mocne starcie lakieru.  

Pamiętaj, że o karoserię samochodu należy dbać od momentu jego zakupu, a do pielęgnacji używaj jedynie środków do tego przeznaczonych, dzięki czemu będziesz miał pewność, że auto jest odpowiednio zabezpieczone i będzie służyło przez długie lata.