576 434 192

O co pytać przy zakupie auta?

O co pytać przy zakupie auta?

Zakup używanego auta w dobrym stanie wcale nie musi być trudne. Trzeba tylko wiedzieć na co zwrócić uwagę i o co pytać właściciela samochodu.


Wstępne rozeznanie

Zanim postanowisz zadzwonić sprawdź numer VIN auta, które wpadło Ci w oko. Ustalenie przeszłości auta jest łatwe i szybkie. Kolejnym dobrym posunięciem będzie wpisanie numeru telefonu sprzedającego w wyszukiwarkę, dzięki czemu będziesz wiedział, czy jest on handlarzem czy indywidualnym sprzedającym. Po zrobieniu wstępnego rozeznania nadszedł czas na chwycenie za telefon.

Pytania podstawowe

Podstawowy pytaniem jakie powinniśmy zadać sprzedającemu, to czy samochód jest zarejestrowany w Polsce oraz czy ma komplet dokumentów. Jeżeli nie to dopytaj o powód ich braku oraz o koszty przerejestrowania. Upewnij się, kto będzie widniał jako sprzedający, by nie brać udziału w sprzedaży “na niemca”.

Wiele informacji dostarczy nam również odpowiedź na pytanie, czy sprzedający jeździł autem przez dłuższy czas, czy zaraz po zakupie postanowił je sprzedać. Jeżeli tak było, dopytaj, dlaczego postanowił zmienić auto. Przy samochodach wyższej klasy być może była to kwestia naprawy drogiej usterki lub zbyt wysokich kosztów utrzymania.

Stan techniczny

Pytając o stan techniczny samochodu zadawaj konkretne i szczegółowe pytania. Zapytaj o rozrząd, filtry i świece oraz o ostanie naprawy i wewntualne usterki. Odpowiedź “wszystko w porządku” nie powinna Cię satysfakcjonować. Dopytaj, czy działają wszystkie elementy wyposażenia, z którymi zazwyczaj są problemy tj. Klimatyzacja, szyby elektryczne czy szyberdach.

W samochodzie ważny jest też olej. Obecnie zaleca się, by auta jeździły na oleju syntetycznym. Używanie oleju półsyntetycznego lub mineralnego nie służą żywotności samochodu.

Nie zapomnij również zapytać, czy auto jest bezwypadkowe, czy brało udział w jakiejś stłuczce bądź incydencie drogowym i dopytaj o szczegóły tego zdarzenia.

Dodatkowe sprawdzenie

Jeżeli wiesz już wszystko zapytaj, czy po przyjeździe będziesz mógł pojechać na wybrany przez siebie warsztat w celu sprawdzenia elementów eksploatacyjnych. Jeżeli sprzedawca uczciwie odpowiadał na wszystkie dotychczas zadawane pytania nie powinien mieć problemu z tym, żeby dodatkowo zweryfikować stan auta. Warto również zapytać o możliwość sprawdzenia samochodu na najbliższym posterunku policji, w celu ustalenia czy auto nie pochodzi ze sprzedaży i czy nie ciążą na nim żadne zobowiązania wobec osób trzecich.

Wyposażenie

Dodatkowe wyposażenie auta można potraktować jako pytanie kończące, które będzie wprowadzeniem do negocjacji ceny. Zapytaj sprzedawcę o komplet opon na lato lub zimę, czy w aucie znajduje się wyposażenie typu gaśnica, trójkąt i lewarek. Brak któregokolwiek z elementów wyposażenia to powód by sprzedawca zszedł z ceny.

Negocjacje ceny

Ostatni etapem jest negocjacja, na której możesz co najwyżej zyskać. Musisz jednak uważaj, bo jeśli sprzedający zbyt szybko schodzi z ceny może oznaczać, że auto ma jakieś ukryte przez niego usterki.

Rozmowa telefoniczna może być jedynie formalnością, ale jeżeli będzie dobrze poprowadzona pozwoli zaoszczędzić nam zbędnej podróży, naszego czasu oraz nerwów.