576 434 192

Egzamin- prawo jazdy kategorii B.

Egzamin- prawo jazdy kategorii B.

Będąc już po w sumie około 60 godzinach nauki teoretycznej i praktycznej, odbywającej się w ramach kursu na prawo jazdy, nadchodzi moment podejścia do egzaminów. Jak wygląda i czego można się spodziewać podczas testu? Jakie możliwości daje nam posiadanie prawa jazdy kategorii B?


Będąc już po w sumie około 60 godzinach nauki teoretycznej i praktycznej, odbywającej się w ramach kursu na prawo jazdy, nadchodzi moment podejścia do egzaminów. Jak wygląda i czego można się spodziewać podczas testu? Jakie możliwości daje nam posiadanie prawa jazdy kategorii B?

Jak wygląda egzamin?

Egzamin tak jak i kurs składa się z części teoretycznej i praktycznej. Część egzaminu, na której testowana jest zdobyta wiedza teoretyczna, odbywa się w sali komputerowej, gdzie każdy ze zdających ma dla siebie przygotowane stanowisko. Test przeprowadzany jest na specjalnej intuicyjnej platformie i składa się z 32 pytań, za które można zdobyć maksymalnie 74 punkty. Aby uzyskać pozytywny wynik trzeba zdobyć 68 punktów. Bardzo ważną informacją jest to, iż zdający nie ma możliwości powrotu do poprzednich pytań, dlatego też trzeba jak najbardziej skoncentrować się na każdym z pytań. Warto dodać, iż pytania podzielone są na kategorie, gdzie 20 pytań to zakres wiedzy podstawowej, na które można odpowiedzieć „tak” lub „nie”, a kolejne 12 pytań to te obejmujące zakres wiedzy specjalistycznej, na które odpowiadamy, wybierając jedną z trzech opcji. Czas trwania egzaminu to 25 minut.

Jeśli test z teorii zakończy się powodzeniem, przechodzimy do kolejnego etapu, jakim jest egzamin praktyczny. Rozpoczyna się on na placu manewrowym. Egzaminator tłumaczy tu wszelkie zasady, a także informuje, że część tego egzaminu jest nagrywana. Następnie egzaminujący wydaje konkretne polecenia dotyczące sprawdzenia technicznego pojazdu. Zdający musi się upewnić czy np. światła kierunkowskazu działają poprawnie lub musi sprawdzić poziom oleju w silniku. Jeśli nie ma żadnych problemów, egzaminator prosi, aby wykonać jazdę pasem ruchu do przodu i do tyłu, czyli tzw. potocznie „łuk”. Sprawdzana jest również umiejętność ruszania na wzniesieniu, co pozwala na ocenienie opanowania samochodu. Kończąc z sukcesem zadania na placu, następuje część egzaminu w ruchu drogowym. Oceniane są tu umiejętności takie jak sposób wykonywania manewrów na drodze czy reagowanie na potencjalne zagrożenia mogące wystąpić w trakcie jazdy, a także zachowanie wobec reszty uczestników ruchu drogowego.

 

Jakimi pojazdami można kierować, mając prawo jazdy kat. B?

Często młody kierowca, nie zdaje sobie sprawy, iż może kierować on innym pojazdem niż samochód osobowy. Pozytywny wynik egzaminów umożliwia kierowanie pojazdami, których masa całkowita nie przekracza 3,5 t, wyjątkiem jest tu autobus. Jeśli chodzi o możliwość zamontowania przyczepy, musimy pilnować, aby całkowita masa wynosiła maksymalnie 4,25 t. Posiadanie prawa jazdy kat. B oznacz również przywilej do poruszania się ciągnikiem rolniczym czy pojazdem wolnobieżnym, czyli np. koparką. Ponadto posiadacz tego rodzaju prawa jazdy może prowadzić motocykl, którego pojemność silnika to maksymalnie 125 ccm. Co więcej, może poruszać się trójkołowcem lub quadem!

Jeśli planujesz zakup pojazdu, warto zaopatrzyć się w niezbędne środki do pielęgnacji i nie tylko! Zobacz, co możemy dla ciebie zrobić https://www.amjoil.pl/.