576 434 192

Kiedy? Jak? I gdzie ustawić zbieżność kół w samochodzie?

Kiedy? Jak? I gdzie ustawić zbieżność kół w samochodzie?

Nieodpowiednia geometria kół to przede wszystkim problemy związane z właściwym utrzymaniem sterowności kół w naszym samochodzie. W efekcie dochodzi do generacji kosztów utrzymania auta i zmniejszenia bezpieczeństwa podróżujących. Kiedy wybrać się do warsztatu, aby naprawić tę usterkę? Z usług jakiego serwisu warto skorzystać w takiej sytuacji?


Kiedy należy wybrać się do serwisu, aby sprawdzić zbieżność?

Bez względu na to, czy samochód jest prawie nowy, czy jest już kilku lub kilkunastoletni, najlepiej będzie zrobić to od razu po zakupie. Na liście kontrolnej, oprócz innych badań umieszcza się wówczas sprawdzenie geometrii kół. Ci, którzy są posiadaczami danego auta od długiego czasu i nie zauważyli niepokojących sygnałów, badanie takie powinni przeprowadzić raz w roku. Odpowiednim czasem wydaje się być wiosna, czyli czas po ciężkim dla auta jesienno-zimowym sezonie. Należy uważnie obserwować swoje auto, ponieważ w niektórych sytuacjach sprawdzenie zbieżności kół może okazać się być konieczne częściej niż raz na rok. Na nieprawidłowości auta może mieć np. wpływ to, po jakich nawierzchniach jeździł pojazd. Pojawienie się problemów może wystąpić po dłuższej podróży po drodze z wybojami czy dziurami w asfalcie.

 

Co należy do sygnałów niepokojących, świadczących o tym, że czas wybrać się do serwisu?

Głównym symptomem jest dający się wyczuć bezwład, kiedy auto pokonuje ostre zakręty. Jest to oznaka nadmiernej zbieżności. Przeciwna sytuacja, zbyt duża rozbieżność, ujawnia się podczas jazdy po prostej drodze, wówczas wyczuwalne są tzw. luzy i samochód ściąga. Problemem jest utrzymanie linii podczas jazdy na wprost. Rozregulowana geometria kół to czas, aby zaprowadzić auto do serwisu. W przeciwnym razie stan ten może wiązać się z zagrożeniem bezpieczeństwa.

Do czego może doprowadzić źle ustawiona zbieżność w aucie?

Niewłaściwa geometria kół pojazdu to przede wszystkim problemy z prowadzeniem auta oraz to, że mniejsza możliwość sterowania kierunkiem jazdy to w pewnym stopniu zagrożenie bezpieczeństwa kierowcy, pasażerów, jak i innych uczestników ruchu. Oprócz tego dochodzi również do większego zużycia się ogumienia. To prowadzi do niepełnego wykorzystania możliwości opon, jak również do generacji dodatkowych kosztów związanych z ich wymianą. Ponadto zwiększa się opór toczenia, a w efekcie auto spala więcej paliwa.

 

Gdzie można ustawić zbieżność kół? Dlaczego warto wybrać się do specjalistów?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – najlepiej zrobić to w renomowanym serwisie. I na szczęście, naprawa tego rodzaju usterki nie wiąże się z dużymi kosztami. Dlatego nie warto decydować się na samodzielną regenerację tej części auta zakupionym przez siebie przyrządem. Bardzo duże znaczenie ma tutaj dokładność. Różnica rzędu 0,5° może wpłynąć znacząco na jakość prowadzenia auta. Z tego względu warto powierzyć swoje tzw. cztery kółka w ręce profesjonalistów

Gdzie ustawić zbieżność i po czym poznać dobry serwis samochodowy?

Pierwsza cecha, która pozwala stwierdzić, to pozytywne opinie w internecie. Jeżeli warsztat nie jest dobry, istnieje duże prawdopodobieństwo, że pojawią się na jego temat negatywne komentarze. Można też zapytać na forum o ocenę konkretnego warsztatu czy serwisu. Oprócz tego dobrym pomysłem jest zaciągnięcie porady wśród znajomych. Zapewne mają swoich mechaników, u których pojawiają się z różnymi problemami. Ważne jest również podejście do klienta. Warto zwrócić uwagę na to, czy mechanik, z którym rozmawiasz, jest komunikatywny i czy zadaje dodatkowe pytania, dzięki którym dowie się, kiedy wystąpił problem oraz jak długo jeździsz tym samochodem. Podczas pierwszej umówionej wizyty specjaliści powinni mieć dla nas czas, a także chęć odpowiadania na wszystkie nasze pytania. Ponadto, bardzo ważne jest, czy dany serwis samochodowy oferuje części zamienne. Dobrze, aby w punkcie dostępne były markowe zamienniki. Takie, które mają wiadome pochodzenie. A oprócz tego, podobnie jak części oryginalne, posiadały identyczne specyfikacje. Wówczas problemem nie będzie ich jakość czy niewłaściwe dopasowanie. Nie pojawi się też konieczność ich demontażu i ryzyko wystąpienia dodatkowych kosztów.