576 434 192

Jak zorganizować przydomowy warsztat

Jak zorganizować przydomowy warsztat


Własny, przydomowy warsztat samochodowy to marzenie każdego majsterkowicza, który rozkoszuje się w długich godzinach spędzanych nad swoim wozem, non stop coś przy nim grzebiąc. Nie jest to jednak taka prosta sprawa. Jeśli jednak jesteś zdeterminowany do otworzenia swojego własnego warsztatu, dajemy kilka wskazówek, jak się za to zabrać.

Projekt przydomowego warsztatu samochodowego

Gdy już zabieramy się za plan własnego warsztatu, warto najpierw przygotować jego projekt. Musimy w nim uwzględnić na pewno samo miejsce do majsterkowania. W takim miejscu powinien znaleźć się wygodny blat roboczy z ogólnym oraz punktowym oświetleniem. W tym miejscu będzie można również oczyścić części samochodowe, przyjrzeć się im po demontażu, łączyć ze sobą elementy bądź naprawiać je. Choć przydomowy warsztat samochodowy nie musi wyglądać jak profesjonalny serwis, to dla komfortu pracy i bezpieczeństwa warto, by był uporządkowany. W tym celu należy wygospodarować miejsce do przechowywania, w którym powinny się znaleźć m.in.: regały, wieszaki oraz haki przy suficie. Dzięki takiej przestrzeni będzie można utworzyć strefy robocze, które ułatwią zarówno naprawę małych usterek, jak i większe modyfikacje samochodu. Przydatny w warsztacie samochodowym jest również kanał lub podnośnik, dzięki któremu będzie można konserwować i naprawiać podwozie. Kanał powinien mieć minimum metr długości i minimum 80 cm szerokości.

Wyposażenie do warsztatu

Po właściwym zaprojektowaniu dostępnej przestrzeni czas na wyposażenie warsztatu samochodowego. Nie może zabraknąć w nim skrzynki na narzędzia, w której znajdzie się komplet kluczy płaskich i nasadowych oraz śrubokrętów. Przydatne będzie również imadło, prostowniki i kable rozruchowe, narzędzia do wymiany płynów eksploatacyjnych, adapter bądź testery akumulatorów.

W zależności od zainteresowań amatora mechaniki samochodowej można wyposażyć swój warsztat w specjalistyczne przyrządy lakiernicze, precyzyjne urządzenia do analizy spalin czy blokada rozrządu. Często warsztat samochodowy jest wyposażony w ściągacz do sprężyn, tarcz i łożysk, miernik napięcia, klucz udarowy, żarówki oraz podstawowe narzędzia, takie jak kombinerki, młotek, latarka, lutownica czy wiertarka. Wśród podstawowych narzędzi znaleźć można często także odkurzacz i kosmetyki samochodowe.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Przy urządzaniu przydomowego serwisu nie można zapomnieć także o kwestiach bezpieczeństwa, czyli o wyposażeniu warsztatu samochodowego w apteczkę i gaśnicę. Istotna jest również właściwa ochrona osób korzystających z pomieszczenia. Należy wyposażyć się w rękawice, obuwie i stroje robocze. Wybór jakościowych narzędzi, akcesoriów oraz urządzeń pozwoli na stworzenie bezpiecznego miejsca do naprawy usterek w samochodach osobowych i motocyklach. To rozwiązanie, które pomoże zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze, na drobnych naprawach wybranych podzespołów auta.

Wyposażenie warsztatu samochodowego warto dodatkowo skonsultować z ekspertami z branży. Mechanik doradzi, co powinno znaleźć się w warsztacie, jakie specjalistyczne meble i urządzenia diagnostyczne wybrać, żeby były funkcjonalne oraz wytrzymałe przez wiele lat. Warto doradzić się także profesjonalnych firm wyposażających warsztaty do mechaniki samochodowej.